Тема: ЕПОХА КАТЕРИНИ ІІ
Мета: схарактеризувати внутрішню та зовнішню політику
Катерини ІІ; визначити її роль в історії Російської імперії; розвивати в учнів
уміння аналізувати джерела інформації та самостійно готувати повідомлення,
встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки, узагальнення,
складати характеристику історичної особи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: урок-дослідження
Обладнання: мультимедійна презентація «Епоха Катерини ІІ»;
підручник; атлас «Всесвітня історія. 8 клас»; висловлювання визначних істориків
про Катерину ІІ
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
·
називати час правління Катерини ІІ та основні події внутрішнього життя Росії;
·
розповідати про реформи, проведені в Росії Катериною ІІ,
та визначати їх наслідки;
·
характеризувати основні досягнення Росії періоду Катерини
ІІ у зовнішній політиці;
·
показувати по карті територіальні надбання Росій у др.
пол 18 ст.
·
пояснювати значення понять: «освічений абсолютизм»,
імперія, селянська війна;
·
давати характеристику історичному діячу – Катерині ІІ;
·
висловлювати власну оцінку діяльності Катерини ІІ;
·
робити висновки та узагальнення з даної теми.
Епіграф: «Для
нас вона не може бути ані прапором, ані мішенню; для нас вона лише предмет вивчення» (В. Ключевський
про Катерину ІІ).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово учителя
Всі ви пам’ятаєте казку
Ш. Перро «Попелюшка». У ній бідна дівчинка Попелюшка потерпає від
несправедливості мачухи та її дочок і має заповітну мрію – потрапити на бал.
Добра Фея допомагає їй: Попелюшка їде на бал і там їй випадає головний приз –
принц.
Слад 2. «Софія-Фредеріка
....»
Доля Софії-Фредеріки
чимось схожа на долю Попелюшки. Народилася в німецькому містечку Штеттині у
1729 р. Уже з дитинства виявився її незалежний характер, допитливість і
наполегливість. Одержала домашню освіту. Жила
в скромній обстановці...
Слайд 3. «Батьки»
...А іншого собі й не міг
дозволити генерал пруської армії, батько Софії Фредеріки. Мати – Іоанна
Єлизавета була жінкою непосидючою, зі складним характером. Катерина пізніше
згадувала: «За будь-який промах навчена
була чекати материних ляпасів». За
такої матусі мачуха була не потрібна.
В Штеттині, ще коли була
маленькою дівчинкою і всі звали її Фіке, засвоїла вона свій перший в житті урок
– уміти хитрувати і приховувати свої думки. Пізніше Катерина писала про це,
згадуючи француженку-гувернантку: «...вона дуже турбувалася про те, щоб я, та
й вона, з’являлася перед батьками такою, якою могла б їм сподобатися».
Слайд 4. «Єлизавета
Петрівна»
«Доброю Феєю» для
Софії-Фредеріки стала російська імператриця Єлизавета Петрівна. Не маючи власних
дітей, вона шукала наречену для свого племінника і майбутнього імператора Петра
Федоровича. Звісно, пошук нареченої для
майбутнього спадкоємця престолу був справою політичною і проводився без участі
самого спадкоємця.
Вибір впав на Софію-Фредеріку.
Слайд 5. «Велика княгиня Катерина Олексіївна»
Наша героїня приїздить до
Росії, знайомиться з нареченим. І ставить перед собою завдання: сподобатися
Єлизаветі, нареченому і російському народу. Вивчає російську мову та звичаї, приймає
православ’я, змінює ім’я – тепер вона Катерина Олексіївна,
Маючи привабливу
зовнішність, Катерина змогла сподобатися і Єлизаветі, і придворним; єдиний, хто
залишився байдужим до неї, був її наречений Петро. Тим не менше, ці два
підлітки - Катерині в цей час було 15 років, Петру 16 років – одружилися.
Так програма-мінімум була
виконана.
Слайд 6. «Сімейне життя»
Проте сімейне життя не
склалося. Катерина шукає порятунку в читанні книг. Тацит, Вольтер, Монтескьє
стали улюбленими авторами.
Так поступово стає
очевидним, що із 16-річної дівчини без
зв’язків і становища виросла високоосвічена особистість, політичний діяч.
Слайд 7. «Петро ІІІ – імператор»
Після смерті Єлизавети Петро Федорович став
російським імператором під іменем Петра ІІІ.
Як гласить крилатий
вислів: «Как вы лодку назовете,
так она и поплывет». В основу його правління було покладено принцип: «Все
русское заменим прусским».
До Росії та всього
російського він відносився з неприхованою відразою. В своєму щоденнику Катерина
ІІ відмічала слова свого чоловіка, що він «не народжений для Росії, що не придатний для
росіян і росіяни непридатні для нього...» Ставши імператором росіян, Петро не став росіянином.
Вже перші його дії налаштували проти нього майже всю країну –духовенство,
армію, чиновників.
Слайд 8. «На шляху
до влади»
І Катерина вирішила
скористатися помилками свого чоловіка, щоб перетворити мінуси свого становища у
плюси. Честолюбива російська німкеня в якийсь момент зрозуміла, що Катерина ІІ
звучить краще, ніж Катерина Олексіївна. Це й стало сигналом до двірцевого пеервороту,
який допомогли здійснити Катерині гвардійські офіцери. Петро ІІІ був скинутий з престолу і вбитий
змовниками.
В результаті на російському престолі опинилась жінка, яка не мала ані найменших прав на трон, до того ж німкеня, в чиїх
жилах не было ані краплі романовської крові.
Пруський король Фрідріх
ІІ, кумир Петра ІІІ, так прокоментував ці події: «Відсутність мужності у Петра ІІІ
погубило його, він дозволив скинути себе з престолу як дитина, яку відсилають
спати».
Всього 186 днів пробув на
російському престолі Петро ІІІ, так і не зумівши знайти себе в цій чужій для
себе країні.
Слайди 9-11. «Велика
імператорська корона»
Софія Фредеріка Августа
стала імператрицею.
Так збулося ніби-то давнє пророцтво, що ще в дитинстві
якийсь священник напророкував їй блискуче майбутнє, бо побачив у неї на чолі три корони. (Герб Романових, де зображено три
корони)
Також збулася її дитяча
мрія, адже, якщо вірити її власним записам, вона ще з 7 років мріяла про корону. Можливо, саме про таку.
Виготовлена до коронації
Катерини ІІ
Висота з хрестом – 27,5 см
Окружність – 66 см
Загальна вага – майже 2 кг
Загальна кількість
діамантів – 4936 шт
Вага діамантів – 2858
каратів
Алмаз – 56 каратів
Жемчуг – 75 шт.
Зверху – рубін, один із
семи історичних каменів.
Катерина весь час «твердими,
ледь чутними кроками йшла до наміченої мети, підкрадуючись до престолу» - так
сказав історик Василь Ключевський. В результаті двічі незаконно захопила владу:
відняла у чоловіка і не передала сину Павлу.
Слайд 12. «Епоха
Катерини ІІ»
Так, у 1762 р. Катерина виконала свою програму-максимум:
вона стала повноправною правителькою величезної Російської імперії. Наступила «Епоха Катерини ІІ»
Вправа «Мікрофон»
·
Правління кого з монархів ми вже визначали як
«епоха»? (Єлизавета І, Петро І)
·
Що мається на увазі, коли біля імені монарха ставиться
цей термін «Епоха»?
·
Отже, ми ще не знаємо нічого про правління Катерини ІІ, але
словосполучення «Епоха Катерини ІІ» дає можливість зробити висновок, що ...
(Катерина ІІ правила тривалий час і її правління було значимим в історії Росії,
вона провела реформи тощо)
Отже, на
цьому уроці ми спробуємо з’ясувати, чи це було дійсно так, чи дійсно період правління Катерини ІІ – ціла епоха в
історії Російської держави. Для цього ми
·
проаналізуємо внутрішню та зовнішню політику Катерини ІІ,
·
дамо оцінку її діяльності та
·
складемо історичний портрет діяча.
«Сравнивая все
известные нам времена России, едва ли не всякий из нас скажет, что время
Екатерины было счастливейшее для гражданина российского...» ( Н. Карамзин)
Проблемне питання:
Російський історик
Карамзін, як і всі інші історики, вважає Катерину ІІ Великою. Але проблема в
тому, що частина дослідників слово «Велика» беруть в лапки, тобто оцінюють її
діяльність не надто високо.
Дослідивши період
правління Катерини ІІ, дамо відповідь на питання: як напишемо слово «Велика» ми
– з лапками чи без, тобто, була Катерина ІІ Великою чи ні?
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Слово учителя
Катерина ІІ була не випадковою людиною на російському
престолі, як це бувало раніше в історії 18 ст., вона довго і цілеспрямовано,
наполегливо готувалася до цієї ролі, і, як вважають дослідники, мала програму
дій. А в тому, що слід активно діяти, Катерина не сумнівалася.
В своїх мемуарах Катерина
ІІ так характеризувала стан Росії на початку свого царювання: Фінанси
були виснажені. Армія не одержувала платні 3 місяці. Торгівля була в занепаді.
Не було правильної системи в державних справах. Військо відомство було в
боргах; морське ледь трималося, перебуваючи у вкрай занедбаному стані.
Духовенство було незадоволене тим, що у нього вдняли землю. Правосуддя
продавалося з торгу, і законами керувалися лише в тих випадках, коли вони
сприяли особі сильній.
І вона поставила перед
собою задання:
·
Просвіта нації.
·
Порядок в державі, дотримання законів.
·
Сприяння розквіту держави.
·
Грізна держава, яку поважають сусіди.
Досліджувати період
правління Катерини І ми почнемо із знайомства з основними засадами її
внутрішньої політики.
Якщо у Катерини й був
якийсь політичний ідеал, то це, безсумнівно, Петро І. Імператриця неодноразово
проголошувала себе продовжувачкою його справи. Слідувать заповітам Петра в її розумінні
означало і у внутрішній і у зовнішній політиці продовжувати лінію на створення
імперії з сильною централізованою владою, розвинутою економікою і з активною
зовнішньою політикою, яка б дозволяла відігравати провідну роль на міжнародній
арені.
Завдання: На цьому слайді ми
бачимо зображення Вольтера, Дідро, Руссо.
Хто вони такі?
Як вони були пов’язані з
Катериною ІІ? ( З попередніх уроків)
Слайд 13. «Освічений абсолютизм»
«Союз філософів і государів». У другій половині XVIII ст. абсолютизм з його
необмеженою монархічною владою хилився в Європі до занепаду. Англійська революція показала, що королівську корону можна
отримати вже не «милістю Божою», а милістю парламенту. Аби уникнути цього,
государі Австрії, Пруссії, Росії та деяких інших країн почали проводити
політику, спрямовану на зміцнення панування дворян в умовах становлення
капіталізму.
На
погляди цих монархів вплинули ідеї Просвітництва. Правителям подобалася думка
про державу на чолі з освіченим государем, який радиться з філософами і
перетворює суспільство на нових, розумних засадах. Вони пішли на здійснення
поміркованих реформ, аби створити сприятливі умови для розвитку своїх країн і
водночас укріпити власні позиції. Нова державна політика отримала назву освіченого абсолютизму.
Повідомлення учнів «Реформи Катерини ІІ»
Слайд 14. «Реформи
Катерини ІІ» (схема)
Метод «Асоціації»
·
З якими поняттями у нас асоціюються ці реформи? (дворяни, влада, кріпацтво, велич тощо)
·
Період правління Катерини ІІ називають «золотим віком дворянства». Чи згодні ви з цим? Чому?
·
Період правління Катерини ІІ іноді називають «освічене рабство». Кого мають на увазі,
говорячи про рабство? Чому ви так думаєте?
·
Чому, на вашу думку, Катерина ІІ не ліквідувала
кріпацтво?
Доповнення: ставлення Катерини ІІ до кріпосного права.
Загалом, більшість
істориків сходяться на думці, що Катерина ІІ була противником кріпацтва і
навіть мала думку його відмінити. Але декілька причин змусили її не вдаватися
до цього кроку:
·
Противниками скасування кріпацтва були дворяни – опора
самодержавства. Катерина підсвідомо боялася, що в разі, коли вона скасує
кріпацтво, то може спровокувати двірцевий переворот, жертвою якого стане вже
сама.
·
Вважала російський народ темним і забитим, нездатним
розпорядитися своєю свободою. Глибокоосвічена німкеня-імператриця зневажала
неосвічене російське селянство.
·
Підкреслювала, що «краще долі наших селян у гарного поміщика
немає у всьому світі».
·
Врешті-решт визнала: «Де
не візьмись (за селянське питання), воно не піддається»
Висновок: Значення реформ для Росії?
Слайд 15. «Селянська війна під проводом О. Пугачова»
Не дивлячись на великі
досягнення, успіхи Катерини ІІ, слід відмітити важке становище населення,
особливо кріпосних селян. Тому й не дивно, що в період її правління відбулося
найбільш могутня в історії Росії селянька війна під проводом О. Пугачова. Він
видав себе за Петра ІІІ, який ніби-то дивним чином врятувався. Війна охопила
велику територію, але, тим не менше, була придушена. Катерина називала
повсталих «збродом голитьби на чолі з обманщиком», а саму війну – «жахом 18
ст», оскільки вона руйнувала всі плани імператриці виставляла її в невигідному
світлі всередині країни і за кордоном: «...Європа в своїх оцінках відсуне нас до
часів Івана Васильовича – ось та участь, якої ми повинні чекати від цього
жалюгідного спалаху»
Окрім того, ця війна ще
раз підтвердила геніальну оцінку О. С. Пушкіна: «Стан цього краю, де лютувала пожежа (тобто повтання), жахливий. Не дай
Боже побачити російський бунт – «бессмысленный и беспощадный». Ті, хто задумує у нас неможливі перевороти, або молоді
і не знають нашого народу, або вже люди жорстокосердні, яким «чужая головушка
полушка, да и своя шейка копейка».
Слово
учителя
Катерина ІІ вважала, що
для Росії з її величезною територією єдиною прийнятною владою може бути
самодержавна, коли правління монарха є одноосібне і непідзвітне нікому, окрім
Господа Бога. Тому жодне автономне
об’єднання не вписувалося і її уявлення про те, якою повинна бути керована нею
держава. При цьому вона не зважала ані на історичні, ані на національні чи
географічні особливості окремих районів великої імперії. До таких територій
належала і Гетьманщина.
Слайд . «Ліквідація
Гетьманщини» (хронологічна таблиця)
«Займи позицію»
Дайте оцінку діям
Катерини ІІ з точки зору України та Росії? Які наслідки мала ліквідація
Гетьманщини для Росії та України?
Слово учителя
Мати репутацію освіченого
монарха, мудрої правительки, яка постійно турбується про добробут підданих,
великої законодавиці – ось що поряд з вірою в ідеали Просвітництва впродовж 34
років підштовхувало Катерину ІІ до активної внутрішньої політики. Але їй цього
було мало. Вона була дочкою свого часу, і в її уявленні мати Вітчизни повинна була
мати величезні зовнішньополітичні здобутки. Цього ж вимагало і наслідування
заповітів
Петра І, який зробив Росію
великою державою. Слід було продовжити його справу, не лише підтримуючи, але й всіляко
зміцнюючи статус країни на міжнародній арені. В умовах 18 ст. це
означало вести наступальну зовнішню політику, не менш агресивну, аніж інші
європейські країни.
Слайд «Основні
напрямки зовнішньої політики Катерини ІІ»
Робота з атласом та
картою. Завдання: в конфлікт з якими державками вступала Росія для
виконання намічених цілей?
Завдання: використовуючи атлас, карта «Епоха Катерини ІІ», визначте:
·
Чи змінилися розміри території Росії в період правління
Катерини ІІ?
·
Вона зросли чи зменшилися?
·
Назвіть ці території. В результаті яких подій вони були
приєднані?
·
Які зовнішньополітичні завдання вдалося виконати Катерині
ІІ у цей період? (Забезпечення виходу Росії до Чорного моря; приєднання частини
українських та білоруських земель, що знаходилися під владою Речі Посполитої;
зміцнення позицій в Прибалтиці)
·
Які висновки можна зробити щодо зовнішньої політики
Катерини ІІ?
Дата
|
Подія
|
Договір
|
Приєднані
території
|
1768-1774
рр
|
Російсько-турецька війна
|
Кючук-Кайнарджійський
|
Території між Бугом і Дніпром включно з морським
узбережжям, фортеці в Криму – Керч і Єнікале, а також землі до Кубані
|
1783 р.
|
Маніфест Катерини ІІ
|
|
Крим, Таманський п-ів і «вся Кубанська сторона
прийняті під державу Всеросійську». Влітку 1783 р. розпочато будівництво бази
ро. Чорноморського флоту – Севастополя
|
1787
-1791 рр.
|
Російсько-турецька війна
|
Ясський
|
Землі між Пд. Бугом і Дністром. Туреччина
визнала Крим володінням Росії. Усе Чорноморське узбережжя від гирла Дністра
до Криму опинилося в межах Росії
|
1788-1790
рр.
|
Війна зі Швецією
|
|
|
1772 р.
|
Перший поділ Польщі
|
|
Східна Білорусія
|
1793 р.
|
Другий поділ Польщі
|
|
Правобережна Україна, частина білоруських земель
|
1795 р.
|
Третій поділ Польщі
|
|
Західну Білорусію, Західну Волинь, Литву і
Курляндію (пд. Латвії)
|
1783 р.
|
між Росією та царем Сх. Грузії Іраклієм ІІ
|
Георгіївський трактат
|
Грузія перейшла під протекторат Рссії
|
Доповнення
·
Відео про
російсько-турецькі війни
·
Катерина ІІ декілька разів організовувала поїздки по
країні. В 1787 р. вона здійснила одну із своїх найдовших і найвідоміших
подорожей – вона відправилася у Крим. Її дорога лежала також і через Ніжин. (
коротке повідомлення)
Висновки
«Петро здивував Європу
своїми перемогами, Катерина привчила її до наших перемог» (Карамзін)
Слайди «Видатні люди епохи Катерини ІІ»
·
Була тонким психологом і прекрасним знавцем людей. Уміло
підбирала собі помічників. Не боялася людей талановитих і яскравих. Саме тому
період праління Катерини відмічений появою цілої плеяди видатних державних
діячів, полководців, письменників, художників, музикантів.
Повідомлення учнів
Слайд «Оцінка діяльності Каткрини ІІ» (словами істориків та її сучасників)
Слайд Алгоритм складання характеристики
історичного діяча
(Алгоритм: хто? коли? де? як?
опора? що? оцінка? значення?)
«Історичні заслуги судяться не по тому, чого не
дали історичні діячі порівняно з сучасними вимогами, а по тому, що вони дали
нового порівняно зі своїми попередниками»
В. І. Ленін
Значення її діяльності:
·
Це був період політичної стабільності всередині країни, час активної
законотворчості і серйозних реформ, які мали далекосяжні наслідки. До того ж,
Катерині вдалося майже повністю ралізувати задумане.
·
Її діяльність носила поступальний характер, без різких коливань. Поступовість, плановість, послідовність – важливі риси її
перетворень.
·
Це був період духовного розквіту, формування національної самосвідомосі. Це був
період, коли заохочувалися розвиток літератури та мистецтва.
·
У зовнішній політиці зуміла зрозуміти ті
завдання, які стояли перед нею, і зуміла
завершити те, до чого прагнули російські царі впродовж багатьох століть.
Росія за Катерини ІІ вела війни з Туреччиною, Швецією, брала участь у поділах
Польщі і внаслідок цього приєднала до себе усі руські землі, окрім Галичини,
завоювала Крим, значні території в Білорусії, Литві, Західній Україні,
Курляндії. «Петро Великий утвердився на берегах Балтики, Катерина Велика – на
берегах Чорного моря, розширивши кордони на південь і приєднавши Крим. Одного
цього достатньо, щоб нащадки із вдячністю згадували ім’я Катерини ІІ» - так
писав сучасний російський історик.
·
Не варто ідеалізувати цей час, адже при Катерині, як і в
усі часи, було багато труднощів, страждань, несправедливості ( і найбільше це
стосувалося селян – вона, як ніхто з правителів, зміцнила кріпосне право в
Росії). І реальне життя було далеким від того, про що мріяла сама імператриця.
Тим не менше, це був період історії
Російської держави, який, не без підстав, вважається періодом розквіту.
Завдання: складання характеристики історичного діяча.
Катерина ІІ була не лише імператрицею.
·
За походженням німкеня, вона добре розуміла головне –
російська імператриця повинна мати на увазі насамперед інтереси Росії і
намагалася ніколи не відступати від цього основоположного правила.
·
Всі історики, які займалися вивченням правління Катерини
ІІ відмічали її сильні риси характеру: надзвичайну працьовитість, силу волі,
цілеспрямованість, уміння доводити почату справу до кінця. До цього слід додати
її хоробрість, хитрість, лицемірство, честолюбність.
·
Коло її інтересів було широким та різноманітним, освіта –
всебічна; вона працювала як дипломат, юрист, письменник, педагог, поціновувач
мистецтва (одна лише музика була їй незрозуміла); вона заснувала Академію
мистецтв і зібрала значну частину художніх скарбів Ермітажу. Було створено
Вільне економічне товариство. Засновувалися журнали, створено систему освіти.
Поява російської опери, театрів, розквіт живопису.
·
«Сказати по правді, я ніколи не вважала себе надзвичайно
красивою, але я подобаюся, і думаю, що в цьому була моя сила». Всі портрети Катерини
ІІ, що дійшли до нас, підтверджують цю думку. Але безсумнівно й те, що було в
цій жінці щось надзвичайно привабливе, що змушувало багатьох щиро захоплюватися
її зовнішністю. З віком імператриця не
втрачала своєї привабливості.
·
До моди Катерина була байдужою. Вона її не помічала і
цілком свідомо ігнорувала.
·
Її правилом було «хвалити голосно, а лаяти потихеньку».
До речі, за час її правління ніхто із вельмож не був підданий немилості, нікого
не було заслано, про страти не було й мови. Навіть великих відставок практично
не було. Але не слід забувати, що все це стосувалося лише дворян.
·
Щоб залучити на свій бік французьких енциклопедистів,
Катерина ІІ купила за 15 тисяч ліврів бібліотеку Дідро, призначивши одночасно
Дідро господарем цієї бібліотеки з виплатою 1000 ліврів щорічно. Цього було
цілком достатньо, щоб справити найкраще враження у Франції. Вольтер заявив, що
Катерина стала «істинною благодійницею Європи»; барон Грімм написав цариці: «Всі
ті, хто любить літературу й милить, незалежно від місця їх проживання в Європі,
вважають себе вашими підданими».
·
Прихильниця віротерпимості.
·
«Я по природі люблю трудитися...», «Я пристрасно люблю
бути зайнятою...», «...людина лише тоді щаслива, коли має заняття» - ці слова
свідчать про неймовірну працездатність
Катерини ІІ.
·
Эта способность
Екатерины доводить до конца, до полного разрешения те вопросы, какие ей ставила
история, заставляет всех признать в ней
первостепенного исторического деятеля, независимо от её личных ошибок и
слабостей.
Доповнення
Катерина ІІ любила славу,
цей гріх за нею водився, але міру знала. Вона відмовилася від піднесеного їй
Сенатом титулу «Велика». Називала цей титул «глупым прозвищем». І гордо відповідала:
«Моє ім’я Катерина Друга» У Європі її називали «Північною зіркою», «Семирамідою Півночі» - порівнюючи з не менш
знаменитою царицею, на честь якої існує одне з чудес світу.
Вирішення
проблемного завдання:
Чи дійсно Катерина ІІ
була Великою, чи їй просто лестили історики?
Як ми будемо писати
«Велика»- в лапках чи без?
Чи була Катерина ІІ
Великою для України?
IV. Узагальнення та систематизація знань
Слово
учителя
«Я хотіла бути росіянкою, щоб росіяни мене
любили», - так писала
Катерина ІІ. Її діяльність була настільки
активною, що згодом забулося німецьке минуле «государині-матушки».
Пам’ять про неї залишилася
·
у назві міст (Катеринослав, Катеринодар тощо);
·
численних полотнах художників (мали можливість їх
побачити впродовд уроку);
·
численних пам’ятників, поставлених Катерині ІІ, починаючи
із 19 ст. і до сьогоді у різних містах і країнах. Слайди «Пам’ятники Катерині ІІ»
V. Підсумки уроку
Слайд 31. «Картина Ю. Хмелевського «Катерина ІІ»
Картина сучасного
російського художника Ю. Хмелевського «Катерина ІІ» дуже точно відображає епоху
Катерини ІІ. Якою ж була ця епоха?
VІ. Домашнє завдання.
·
Опрацювати відповідний параграф підручника.
·
Заповнити таблицю «Успіхи зовнішньої політики Катерини
ІІ».
Дата
|
Подія
|
Договір
|
Приєднані території
|
|
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар