Гунська навала: зіткнення цивілізацій чи початок ери варварських королівств?

Гунська навала: зіткнення цивілізацій чи початок ери варварських королівств?

IV-VІІ ст. увійшли в історію як Велике переселення народів, коли кельти, слов’яни, германці та інші племена покинули краї, де вони жили не одну сотню літ, і рушили на нові землі. Приводом до цього стала навала гунів. Гуни прийшли в Європу з Центральної Азії. Своє життя вони проводили в походах, мали сильну кінноту і руйнували все на своєму шляху, тому наводили на сучасників неймовірний жах.
Вперше гуни вторглися до Європи у 375 р. Вони розгромили остготів і почали наступ на вестготів. Частина їх вирішила просити захисту і землі для розселення у римського імператора Валента. Пропозицію було прийнято, оскільки саме тоді Рим потребував поповнення армії. Так мирно германці опинилися на землях імперії, що вкупі з постійними збройними нападами створили загрозу для Риму.
Римляни пропустили вестготів на свої території, але розселили їх буля кордону на малородючих землях і не дуже піклувалися про забезпечення прибульців харчами. У 378 р. вестготи підняли повстання проти імперії і завдали поразки римській армії під Адріанополем.
Ця битва мала важкі наслідки для Рима: було розгромлено римську армію, східний кордон імперії виявився незахищеним. Через нього проходили нові хвилі германців, що відступали перед натиском гунів.
У 410 р. вестготи під керівництвом Аларіха захопили і три дні грабували Рим. Але римляни зуміли домовитися з з вестготами, дозволивши їм оселитися в Галлії. У 418 р. вестготи заснували тут першу на території Римської імперії варварську державу. Поступово на території імперії виникають нові варварські королівства: вандалів – у Північній Африці, англів і саксів – у Британії, франків – у Галлії. Це був важкий удар, але основний удар ішов від гунів.
Гуни оселилися на території сучасної Угорщини. Вони підпорядкували собі ряд германських племен і створили великий військовий союз. Західна Римська імперія та Візантія використовували гунів для боротьби проти варварських вторгнень та народних повстань. У 451 р. гунський вождь Аттіла повів військо на Галлію. Загальна небезпека змусила Західну Римську імперію та варварські народи об’єднатися. Вирішальна битва, що увійшла в історію як «битва народів», відбулася на Каталаунських полях. Рим одержав важку перемогу. Атілла вторгся в Італію. Цього разу Рим врятував папа Лев І.
В 453 р. Аттіла раптово помер, гунський союз розпався. Підкорені гунами племена здобули незалежність та створили власні держави.
Таким чином, можемо зробити висновок, що гунська навала поклала початок створенню варварських королівств у Європі.

Немає коментарів:

Дописати коментар